Kaszuby, Kaszuby Noclegi
-  

 

  
  
  
::.. Agro Wczasy


Stowarzyszenie kaszubskie
  

  
  

MUZEUM KOLEJNICTWA W KOŚCIERZYNIE
Powiat:  kościerski
Gmina:  Kościerzyna - miasto
Nazwa:  Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej)
Ulica:  Towarowa 7
Miejscowość:  Kościerzyna
Telefon:  (058) 721 86 31
Strona www:  www.muzeum.koscierzyna.gda.pl
Adres e-mail: parowozownia@koscierzyna.gda.pl
Dni i godziny otwarcia:  codziennie 10-18

Skansen Kolejowy, Muzeum Kolejowe Kaszuby

Dodatkowe informacje:
Organizator: Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie.
1 listopada 1992 roku zarządzeniem naczelnego dyrektora Północnego Okręgu w Gdańsku został utworzony Skansen PKP Kościerzyna. Skansen "Parowozownia Kościerzyna" był placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. Od 2009 r. wszedł w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej i otrzymał swoją obecną nazwę – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Największą część ekspozycji stanowią parowozy, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna oraz kilka wagonów osobowych i towarowych. Goście mają zatem możliwość kontaktu z pojazdami szynowymi poruszającymi się po torach od końca XIX wieku aż do lat osiemdziesiątych wieku XX. Oprócz ekspozycji na wolnym powietrzu i wspomnianej już hali parowozowni zwiedzić można przylegające doń warsztaty z oryginalnym wyposażeniem oraz sale wystawowe, gdzie prezentowane są mniejsze eksponaty kolejowe, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć dwie unikatowe lokomotywy: największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001, a także wagon kolejki na Gubałówkę z 1938 r., wyprodukowany w ilości dwóch egzemplarzy. Nieprzypadkowa lokalizacja Muzeum w dawnej parowozowni pozwoliła wiernie utrwalić w materii i oddać klimat lat międzywojennych, a także zetknąć się z techniką minionych czasów, do czego też serdecznie zapraszamy.

Istnieje również możliwość nabycia 1 biletu na 3 Muzea (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu).
  
  
::..  Różne