Kaszuby, Kaszuby Noclegi
-  

 

  
  
  
::.. Agro Wczasy


Stowarzyszenie kaszubskie
  

  
  

MUZYKA KASZUBSKA

Muzyka i tańce to nieodłączny element zabawy ludności Kaszubskiej. Muzyka kaszubska przetrwała po dziś dzień. O zamiłowaniu Kaszubów do śpiewu świadczy fakt działania w regionie ponad 100 zespołów artystycznych śpiewu i tańca oraz chórów.
Muzyka tego regionu rozpowszechniana była poprzez przekazywanie z ust do ust. Śpiew towarzyszył kucharkom i szwaczkom oraz tzw. Bardom - wędrownym śpiewakom, którzy wędrując od wioski do wioski przekazywali pieśni ucząc się nowych.
Kaszubi najchętniej śpiewali gromadnie (zespołowo). Wyjątek stanowili Bardowie, którzy przy dźwiękach cytry śpiewali solo. Tematyka pieśni kaszubskich jest przebogata. Kaszubi śpiewają dla dzieci, sławią piękno swojej krainy, pracę człowieka na wsi, na morzu czy jeziorze, śpiewają pieśni patriotyczne, morskie, miłosne oraz kolędy.
Reprezentacyjnym tańcem rozpoczynającym niegdyś każdą poważną uroczystość był koséder zwany kaszubskim polonezem. Wiele tańców ma charakter obrzędowy jak np. Rëbôcczi tuńc (taniec przedstawiający pracę rybaków) czy brutczi tuńc (taniec panny młodej).
Warto także wspomnieć, iż Kaszubi posiadają własny hymn, którego autorami tekstu jest Hieronim Derdowski, a muzyki Feliks Nowowejski. Ten zwyczajowy Hymn Kaszubów (do dziś uznany i śpiewany z szacunkiem) niegdyś był marszem kaszubskim z wierszowanego poematu autorstwa Dedrowskiego.
Muzyka kaszubska żyje do dziś nie tylko za sprawą licznych zespołów pieśni i tańca oraz chórów, ale także dlatego, że wraz z tradycyjną pieśnią rozwija się muzyka rozrywkowa za sprawą młodych zespołów kaszubskich.
  
  
::..  Różne