Kaszuby, Kaszuby Noclegi
-  

 

  
  
  
::.. Agro Wczasy


Stowarzyszenie kaszubskie
  

  
  

KARTUZY

To stosunkowo "młode" miasto zamieszkałe przez ok. 15,5 tys. mieszkańców o powierzchni ok. 6 km2 otoczone lasami, położone nad dwoma jeziorami: Karczemnym i Klasztornym na Pojezierzu Kaszubskim zajmującym ok. 8000 km2. Położone jest w odległości 32 km od Gdańska w kierunku południowo-zachodnim. Miasto stołeczne powiatu kartuskiego w województwie pomorskim, któremu nadano prawa miejskie w 1923 roku, w którym to za sprawą pisarza Aleksandra Majkowskiego otrzymało w herbie czarną głowę Gryfa z siedmioma gwiazdami, zaczerpniętymi z godła zakonu Kartuzów. Kartuzy są jednocześnie centrum Szwajcarii Kaszubskiej i uznawane są za stolicę Kaszub. Stanowią one doskonały węzeł komunikacyjny: doskonałe połączenia autobusowe z Trójmiastem oraz sąsiednimi powiatami (Słupsk, Bytów, Kościerzyna, Wejherowo), 6 dróg kołowych prowadzących w kierunku Gdańsk, Gdyni, Słupska, Bytowa, Kościerzyny i Lęborka, międzynarodowy port lotniczy znajduje się w odległości zaledwie 20 km od miasta. Cecha ta sprawia, że Kartuzy są wspaniałym punktem początkowym wszelkich wycieczek turystycznych po pojezierzu kaszubskim jak i jest gwarantem szybkiego połączenia z krajami Europy.
Charakterystyczne dla gospodarki powiatu Kartuskiego jest duża aktywność inwestorów prywatnych działających m.in. w branżach handlu detalicznego i hurtowego różnego rodzaju artykułami oraz wszelkiego rodzaju usług (m.in. stolarstwo, mechanika pojazdowa, hydraulika, budownictwo, transport).
Do największych inwestycji regionalnych gminy można zaliczyć modernizację elewacji budynku Urzędu Gminy Kartuzy oraz budowę krytej pływalni.
Do najważaniejszych atrakcji kulturalnych i turystycznych Kartuz można zaliczyć Centrum Kultury "Kaszubski Dwór", Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, Galerię REFEKTARZ, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, Jarmark Kaszubski, istnienie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby", Chóru CARTUSIA i Chóru KAKOFONIA, liczne inicjatywy władz samorządowych sprzyjające rozwojowi turystyki, sportu i rekreacji oraz stałe imprezy kulturalne - m.in. Kartuskie Letnie Koncerty Organowe.
  
  
::..  Różne