Kaszuby, Kaszuby Noclegi
-  

 

  
  
  
::.. Agro Wczasy


Stowarzyszenie kaszubskie
  

  
  

KAMIENNE KRĘGI W WĘSIORACH

Węsiory to niewielka miejscowość położona w gminie Sulęczyno, będąca prastarą osadą pomorską, a ongiś także zaściankiem szlacheckim.
Około 2 km od tej właśnie wsi, na przełomie lat 50tych i 60tych, odkryto 4 kamienne kręgi i 20 kurhanów. Cmentarzysko znajduje się u północno-zachodniego krańca jeziora Długiego.
W Węsiorach znaleźć można 4 kręgi kamienne o średnicach od 10 do 30 m, z których jeden jest na terenie niezalesionym, a co za tym idzie dobrze widoczny. Pozostałe 3 kręgi umiejscowione są w gęstym lesie. Przed drugą wojną światową można było podziwiać w tej okolicy aż 11 kręgów i ponad 30 kurhanów, jednak po dzisiejszy dzień przetrwało ich niewiele.
Wiek obiektu szacowany jest na ok. 4 tys. lat, czyli powstał on mniej więcej w tym samym okresie co słynny na cały świat Stonehenge. Powstanie kurhanów (mogił ze stożkowym nasypem ziemnym lub kamiennym, mieszczących jeden lub więcej grobów) datowane jest na I-III stulecie naszej ery.
W okolicy znajduje się także ok. 140 grobów, których istnienie odkryli archeolodzy. W sąsiedztwie kamiennych kręgów natrafiono także na ślady ludności z epoki brązu, wczesnego żelaza i średniowiecza.
Zadziwiający jest fakt, że to wspaniałe odkrycie archeologiczne w Węsiorach wciąż nie jest w żadne sposób chronione, mimo iż historyczna wartość tego obiektu jest podobna do wartości Kręgów w Odrach. Powoduje to powolne niszczenie tego obiektu i uszczuplanie jego zasobów przez turystów-zbieraczy, którzy bezmyślnie zabierają "kamienne pamiątki" z Kręgów i kurhanów.
  
  
::..  Różne